23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Prinsen tar över Kungen

Godisaktören Candykings koncernchef Dani Evanoff tar över som ny ägare för bolaget från nuvarande ägare, investeringsfonden Accent Equity 2008.
Annons

Efter att för tre år sedan misslyckats med att börsnotera Candyking har Accent drivit godisbolaget vidare i egen regi.

Dani Evanoff, som nu tar över ägandet, startade Godisprinsen som i sin tur förvärvades av Candyking 2008. Under flera år var han aktiv i koncernledningen för Candyking och tillträdde som koncernchef sommaren 2016.

Annons

Candyking, som skapades av entreprenören

Christer Forsman

1984, blir nu återigen lett av en entreprenör.

– Det är med stor respekt och ödmjukhet jag nu tar över stafettpinnen för att tillsammans med mina medarbetare bygga ett mästarföretag av Candyking. Ett bolag som ska bli en ledande aktör inom snabbrörliga konsumentvaror, säger Dani Evanoff i en kommentar i ett pressmeddelande.

Annons

Affären är villkorad av godkännande under Candykings obligationslån, vilket förväntas i slutet av januari 2017. Fram till dess fortsätter även diskussionerna och arbetet avseende bolagets långsiktiga finansiering med bolagets obligationsinnehavare, uppger Candyking.

Annons

Candyking är verksamt inom lösviktsgodis i Norden, Storbritannien, Irland och Polen.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|