23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Han är Dibs nye vd

Daniel Larsson, tidigare vice vd, är ny vd för betalföretaget DIBS i Norden. – Vi har det senaste året arbetat hårt tillsammans med bolagen inom Netsgruppen för att bygga nästa generations betallösningar, säger han.
Annons

Daniel Larsson har tagit över efter Eric Wallin som vid årsskiftet lämnade bolaget efter 13 år.

En första konkret tjänst "Kom ihåg mig" för nästa generations betallösningar lanserades i höstas.

– Snart släpper vi också en ny helhetslösning som vi arbetat intensivt med och som kommer göra det superenkelt att både ta betalt och betala på nätet, säger

Annons
Daniel Larsson

.

Han har arbetat fem år på DIBS, de senaste två åren som vice vd. Han sitter också med i ledningsgruppen för Nets affärsområde Merchant Services där han har en viktig roll när bolagen inom Netsgruppen utvecklar gemensamma lösningar för betalningar på nätet, skriver bolaget i ett pressmeddelande.

Annons

– Nets investerar mer än någonsin i e-handel och vi vill använda DIBS mycket starka marknadsposition i Sverige för att accelerera utvecklingen. Vi arbetar intensivt inom Netsgruppen för att snabbare och med större kraft komma ut med nya tjänster till kunderna och Daniel har en nyckelroll i det arbetet. Målet är kompletta och heltäckande lösningar så att man endast behöver vända sig till en part för betalningar såväl på nätet som i fysiska butiker, säger

Annons
Asger Hattel

, chef på avdelningen för handlartjänster på Nets.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|