23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Butiksstängt för American Apparel

Nu är det definitivt adjö för modekedjan American Apparels enda Sverigebutik.

Handelsnytt rapporterar om saken.

I november ansökte den amerikanska klädkedjan om konkurs. I början på året köptes konkursboet av kanadensiska Gildan Activewear.

Sedan började butiken stängas världen över.

Nu är det dags i Stockholm, där kedjans enda butik – på Kungsgatan - stängt i dagarna. Åtta anställda berörs, skriver Handelsnytt.

Redan hösten 2015 stängde kedjan sin butik i Brunogallerian på Götgatan i Stockholm.

Att generation Z köper mindre kläder än sina föregångare lyfts i en artikel i Forbes fram som ett av American Apparels problem. Artikelförfattaren menar också att kedjan har kämpat med att komma vidare från sin hypersexualiserade image, som var mode i början av 2000 men inte vinner samma genklang längre.

Den kanadensiska köparen Gildan Activewear beskrivs i samma artikel som raka motsatsen, helt "osexig" med basvaror som t-shirts och strumpor på programmet. Företaget tillverkar och säljer basmode under egna varumärken och på licens, där man till exempel har Under Armour-licens för sockor.

– American Apparel blir ett starkt komplement till vår växande varumärkesportfölj. Vi ser stor potential för att öka försäljningen av märket i modebassegmentet, i USA och internationellt, säger Gildans vd

Glenn Chamandy

.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094