23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Nya lägen för Byggmax

Byggmax Group planerar fortsätta växa med både e-handel och butiker, och har som mål att öppna 8-12 nya butiker under 2017. Byggmax Group informerar nu om lägen för sex av de nya butikerna för 2017
Annons


Under andra och tredje kvartalet slår Byggmax upp portarna till nya butiker i Skene, Östhammar och Söderhamn. Dessutom kommer tre Skånska Byggvarorbutiker att invigas under våren.

- Vi är förväntansfulla inför 2017 och ser fram emot koncernens expansion såväl i form av fysiska butiker som i våra onlinebutiker, säger

Annons
Mattias Ankarberg,

vd och koncernchef på Byggmax Group.

Byggmax öppnar butiker i Östhammar i juni/juli, Söderhamn i juli och i Skene i september. Skånska Byggvaror etablerar sig med showroombutiker i befintliga Plantagenbutiker i Jönköping i mars och i norska Bergen och Stavanger senare i vår.

Annons

I tillägg till dessa nyöppningar kommer även Byggmax butik i Linköping, som öppnade 2003, flytta till nya fräscha lokaler i ett nytt läge veckan innan midsommar.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|instance-web04