23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Öppnar för längre avtal

Arbetsgivarna har på torsdagen överlämnat ett bud till Facken inom industrin på 1,5 procent i löneökningstakt. Nivån är avvägd för att stärka industrins konkurrenskraft och förutsättningarna för hela den svenska ekonomin.

Det skriver Teknikföretagen i ett pressmeddelande.

 

På denna nivå är Teknikföretagen, Livsmedelsföretagen, IKEM, Trä- och möbelföretagen, SLA, Grafiska företagen och TEKO beredda att träffa en överenskommelse på ett, två eller tre år.

 

Budet är utformat i enlighet med Industriavtalets syfte att parterna måste ta ansvar för industrins internationella konkurrenskraft.

 

"Förhandlingarna måste ske med ett långsiktigt perspektiv och ge förutsättningar för konkurrenskraft, både i en stark och i en svag global industrikonjunktur", skriver Teknikföretagen.

 

De framhåller att det är viktigt att exportindustrin sätter ett tydligt "märke" i procent för hela arbetsmarknaden.

 

Både för Teknikarbetsgivarna och Teko är det avgörande att löneavtalen med IF Metall i ett flerårigt avtal utformas enligt den modell parterna använt tidigare i långa avtal. Med tjänstemännen har de samtidigt processlöneavtal som fungerar utmärkt vid både korta och långa avtal

 

– Efter en lång tid av för höga kostnadshöjningar måste vi nu ta ansvar och träffa en balanserad överenskommelse som ger industrin stärkt konkurrenskraft, säger Anders Weihe, förhandlingschef, i en kommentar.

 

BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|