23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Tron sviktar

Handlarna var mindre optimistiska i april än de var i mars. Anledningen är främst sällanköpshandlarnas vikande förväntningar och ökad oro för lönsamhetsläget inom handeln.

Det visar färska Handelsbarometern från Svensk Handel.

Sammantaget landar Framtidsindikatorn på 99,8 i Handelsbarometern för april.

– Den svaga lönsamheten kommer av att branschen står mitt i en kraftfull strukturomvandling med pressade priser och marginaler som följd. Det nya detaljhandelslandskapet erbjuder flera möjligheter men vi ser också att många företag, framförallt små, har stora lönsamhetsproblem, säger Karin Johansson, vd på Svensk Handel

Ljusast är läget i dagligvaruhandeln. Påsken är en stor mathögtid och förväntningarna fick dagligvaruhandeln att lyfta.
 – Försäljningsförväntningarna i dagligvaruhandeln är goda där nästan varannan handlare tror på ökad försäljning, säger Karin Johansson.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web02