23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Så blev Smart Eyes första kvartal

Smart Eye, som utvecklar och marknadsför system för eyetracking, redovisar ett nettoresultat för det första kvartalet 2017 på -9,3 miljoner kronor (-4,2).
Annons

Intäkterna steg till 11,0 miljoner kronor (8,7), varav nettoomsättningen utgjorde 7,6 miljoner (5,6).

"Det första kvartalet 2017 kan sammanfattas med att vi följer planen. För det första ökar omsättningen med 36 procent jämfört med samma kvartal föregående år", betonar bolagets vd Martin Krantz i delårsrapporten.

Annons

"För det andra har investeringstakten ökat för att möta den starka efterfrågan hos bilindustrin. Det pågår ett stort antal upphandlingar under 2017 där strategiska leverantörsrelationer för många år framåt skapas hos globala biltillverkare", fortsätter Martin Krantz.

Annons

Smart Eye är listat på First North.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|