Organisationen Svenska Ägg vill nu lansera Äggets dag i Sverige. Idag delas kokta ägg ut till resenärer på bland andra centralstationerna i Göteborg, Västerås och Eskilstuna.
Äggets dag, eller World Egg Day, instiftades redan 1996 och firas i många länder. Den infaller alltid den andra fredagen i oktober, vilket i år alltså är nu på fredag den 12 oktober.
AnnonsNu vill Svenska Ägg lansera dagen även i Sverige och hoppas att äggen ska uppmärksammas på samma sätt som kaffebrödet på Kanelbullens dag.
Annons– Ägg är ett fantastiskt livsmedel som förtjänar att uppmärksammas lite äggstra en gång per år, säger Astrid Lovén Persson, verksamhetsledare på Svenska Ägg.
AnnonsI morgonrusningen idag, fredag kommer sammanlagt 14 000 ägg kommer att delas ut av personer utklädda till ägg på sju platser runt om i landet, i Stockholm, Göteborg, Västerås, Enköping och Eskilstuna.
Annons Annons