23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Liselotte Lööf ökar med tio sopbilar

Annons

I april tar Liselotte Lööf Miljö AB över insamlingen av hushållsavfall, källsorterat avfall och latrin i Nacka kommun. Bolaget har därför beställt tio nya sopbilar inklusive en elhybridbil och en minisopbil för trånga utrymmen samt ytterligare ett par servicefordon. Alla utom elhybriden och en skåpbil drivs på biogas.

Annons

Några bilar är sidlastare med två fack, så att man kan hämta både utsorterat matavfall och restavfall (till energiproduktion) i samma bil. Det gör insamlingen effektivare med färre transporter och mindre slitage på fordon och väg.

Annons

Bilarna har som vanligt fått vackra kvinnonamn, denna gång med ett visst inslag av kungligheter – Madeleine, Viktoria, Estelle och Danielle. Övriga skönheter heter Freja, Doris, Eleonora, Lisa, Louise och Asta.

Annons

Avtalet med Nacka kommun är värt cirka 200 miljoner kronor och gäller i 5 år med möjlighet till förlängning. LL Bolagen driver också de två återvinningscentralerna i Nacka sedan 2008.

Annons
Annons
Transportnet Se tema
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|