23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Hamnstrejk hotar LKAB

Efter strandade förhandlingar hotas nu LKAB:s utskeppning från hamnen i Narvik att helt stoppas av strejk i november.
Annons

Förhandlingarna mellan Norsk Transportarbeiderforbund och arbetsgivareorganisationen NHS LT har strandat. Förhandlingarna kring ett nytt tariffavtal för hamn- och terminalarbetare avbröts i tisdags, och om ingen lösning nås utbryter strejk som tidigast den 13 november.

Annons

– Vi hade fört fram krav om att det ska vara bemanningsplaner för skiften vid utskeppningshamnen. I dag är bemanningen så låg att det är svårt att ta ut övertid i form av ledighet. Men arbetsgivarna ville inte vara med på detta. Vi hade därför inte något annat val än att bryta, säger NTF:s förhandlingsledare Terje Fenn Samuelsen i en kommentar.

Annons

Medling väntar inom kort, men i dagsläget finns ingen tid för medling fastställd. Om strejk bryter ut stoppas all utskeppning från LKAB Narvik.

Annons
Annons
Annons
Transportnet Se tema
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web03