23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Ny klamplingslag tandlös – polisen saknar rätt utrustning

Till följd av en försenad upphandling så saknar svensk polis hjulklampar att använda när den nya ”klamplagen” träder i kraft den 1 mars. Svensk polis saknar nämligen sedan tidigare hjulbojor/klampar i sin utrustning.
Annons

Ny Teknik rapporterar att den troliga orsaken till förseningen är att polisen var mitt uppe i en omorganisation i höstas när riksdagen tog beslutet om klampningslagen. Polisens verksamhet centraliserades i en central myndighet och sju regioner.

När Ny Teknik ringer för att fråga vilken typ av klampar som man begärt in offerter på hur många leverantörer som är intresserade är det locket på. "Upphandlingssekretess", säger Rikspolisstyrelsen.

Annons

Transport & Logistik Idag/Transporterar att följande gamla talesätt tyvärr är mycket passande i det här sammanhanget:

Annons

”När det regnar manna från himmelen så har den fattige ingen sked”!

Annons
Annons
Annons
Transportnet Se tema
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|