23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Eurolink utökar för Ovako

Det svenska åkeri- och logistikföretaget Eurolink får förlängt och utökat avtal med Ovako för transporter från Ovakos produktionsanläggningar i Sverige till Tyskland och Nederländerna.
Annons

Det handlar om transporter från Ovakos produktionsenheter i Hällefors, Hofors, Smedjebacken och Boxholm till Tyskland och Nederländerna.

- Det är mycket glädjande att Ovako väljer att förlänga det här avtalet, som är flerårigt, med Eurolink, säger Roy Hansson, vd i Eurolink till Transport & Logistik Idag/Transportnet. Omfattningen i det nya avtalet är dessutom utökat jämfört med det förra kontraktet.

Annons

Eurolink, med Roy Hansson som majoritetsägare, är ett svenskt åkeri- och logistikföretag med säte i skånska Ljungbyhed och med platskontor i Travemünde i Tyskland.

Annons

Eurolink är specialiserat på logistik och arbetar med både inrikes- och utrikes lastbilstransporter inom många olika områden. Bolaget driver även en egen lager- och logistikanläggning i Ljungbyhed.

Annons

Eurolink har 140 anställda och sysselsätter ett 100-tal lastbilar i sin trafik. Bolaget redovisade en omsättning för 2014 på 240 miljoner kronor, vilket är en ökning med 30 procent jämfört med 2013.

Annons
Annons
Transportnet Se tema
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web03