23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

UPS utökar multimodalt mellan Europa och Kina

UPS utökar sin multimodala godstågförbindelse mellan Europa och Kina med ytterligare sex orter i de tjänster som heter Preferred full och Less than container load (FCL och LCL).
Annons

Det framgår av ett pressmeddelande från UPS.

De stationer som tillkommer i Kina är Changsha, Chongqing, Suzhou och Wuhan vid sidan av de befintliga stationerna i Zhengzhou och Chengdu. I Europa läggs Duisburg i Tyskland och Warszawa i Polen till befintliga stationerna i Lodz och Hamburg.

Annons

De fyra nya kinesiska stationerna valdes utifrån sin närhet till lokal industriell tillverkning och för att de är kommersiella och kulturella centra i inre Kina.

Annons

I Europa ligger Duisburg i hjärtat av det industriella Ruhrområdet i Tyskland med tillgång till sjötransporter, järnväg, väg- och flygtransporter. Den nya stationen i Warszawa betjänar Polen, som är en växande ekonomi inom EU och ett centrum för den expanderande e-handeln, FOU och industriell tillverkning.

Annons
Annons
Annons
Transportnet Se tema
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|