23948sdkhjf

Dollarstore siktar på storstan

59 butiker just nu, i nästa månader ytterligare tre. Hittills har småorterna som stått i fokus. Nu vidgar lågpriskedjan fokus.

– Till skillnad från många andra som växer inifrån och ut, jobbar vi oss utifrån och in, säger kedjans etableringsansvariga Jennie Ahlberg.
Förra året omsatte Dollarstore 1,3 miljarder kronor. I år är prognosen 1,8 miljarder.
Grundaren och vd:n Peter Ahlberg berättade på Fastighetsvärldens måndagsseminarium om butiker och köpcentrum om inspirationskällan Walmart:
– Jag har alltid varit imponerad av Walmart, och deras tillväxttakt bestod i mångt och mycket av småorter.

Storstäderna nästa
I takt med att kedjan växer, kommer nu också storstadsregionerna och bli mer intressanta för etableringar. I Norrtälje öppnar man till våren.
– Det är nästan Stockholm eftersom många stockholmare åker dit på sommaren, säger Jennie Ahlberg.
Hennes far fyller i:
– Nu måste vi satsa stenhårt på Stockholm och Göteborg. Problemet för oss är att hitta ytor med ett minimum på 3 000 kvadratmeter.
2019 är kedjans mål 100 stycken butiker totalt.

Smyger igång näthandel
– Vi ska sjösätta näthandel nästa år, sade Peter Ahlberg som visade kedjans faiblesse för trial en error.
Någon stor brådska är det inte.
– Vi känner ingen oro för näthandeln. Vi har så pass bra låga priser i butikerna och känner oss trygga med det.
På frågan varför kedjan går bra, svarade han:
– Passionen för vad vi gör går ner på djupet. Jag är inne och bestämmer färg på diskborstarna.

Kommentera en artikel (2)
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.078