23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Utsträckt julhandel på nätet

För åttonde året i rad så ökar julhandeln på nätet i Sverige enligt Dibs.
Annons

Under december ökade antalet köp på nätet med sju procent. 

Julklapparna som svenskarna främst näthandlar är kläder (38 %), leksaker (36 %), böcker (30 %) och presentkort (26 %), enligt en färsk undersökning bland svenskarna utförd av YouGov.

I år ökade näthandeln med 14 procent i transaktioner och 20 procent i omsättning jämfört med föregående års Black Friday. Man kan tala om en Black Week och där börjar nu julhandeln, enligt Dibs.

Annons

– Rekord för julhandeln på nätet det åttonde året i rad säger en hel del. E-handeln stöper om rejält i våra köpvanor och det är också tydligt att det fortfarande går bra för Sverige, säger Patrik Müller, e-handelsexpert på Dibs Payment Services.

Annons

Dibs grundar siffrorna på faktiska transaktioner. Köp från tusentals butiker anslutan till Dibs betalningslösning.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|