23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Förlusttyngt år för Postnord

Trots ett positivt fjärde kvartal blev resultatet negativt för helåret.

Postnord gjorde ett positivt fjärde kvartal med en rörelsevinst på 274 miljoner kronor, men lyckades inte vända för hela året då koncernen redovisade en förlust på 124 miljoner kronor, det rapporterar TT.

Anledningarna är dels att den danska verksamheten fortsatt blöda pengar samtidigt som den svenska delen redovisade en mindre vinst än i fjol.

E-handeln har växt starkt under året men har ännu inte lyckats täcka upp för den minskade brevvolymen. Totalt minskade brevvolymen för hela koncernen med 9 procent, danska Postnord med 18 procent och svenska med 7 procent.

Postnord har på grund av de sviktande siffrorna meddelat att de kommer göra kraftiga personalneddragningar i Danmark, men att detta först kommer ske då det miljardbelopp från svenska och danska staten har betalats ut.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|instance-web04