23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Ny butik för Rusta i Norge

Öppnar nytt varuhus i Stord.

Idag slår Rusta upp dörrarna till ett nytt varuhus i handelsområdet Heiane i norska Stord. Det nybyggda huset har en yta om 2 100 kvadratmeter och där arbetar 15 personer.

Rusta etablerade sig i Norge år 2014 och har sedan dess öppnat flera varuhus i olika delar av landet. Etableringen i Stord blir företagets 23:e norska butik.

– Vi i personalen är väldigt taggade. Vårt Stord-varuhus ligger i ett jättebra läge i Heiane, med flera andra starka handelsaktörer vars koncept kompletterar oss väl. Dessutom så har man i Norge just börjat upptäcka Rusta, och allt eftersom fler upptäcker vårt koncept så kan vi se fram emot en stabil kundtillväxt över tid. Men nu ser vi först fram emot öppningen på onsdag och att få ta emot våra första kunder, det ska bli så spännande, berättar Sissel Sandstad, varuhuschef för Rusta i Stord.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11