23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Gekås växer – ger plats för heminredning

13 nya kassor när den nya delen öppnas.
Annons

Gekås Ullared är inne i en expansionsfas och som en del i denna öppnar nu handelsplatsen en ny butiksyta på 3300 kvadratmeter. Ytan kommer framförallt att bestå av heminredning, belysning och hemtextilier.

Butiksytan som öppnar den 29 augusti kommer att vara utrustad med 13 nya kassor för att minska kötiderna under högsäsong.

Annons

Den nya delen skapar samtidigt möjligheten att samla allt som tillhör julen i en gigantisk julmarknad, säger Boris Lennerhov, vd på Gekås Ullared.

Annons

Gekås Ullared lanserar samtidigt nya, större kundvagnar som rymmer 50 liter mer än tidigare modeller.

Annons

Totalt ska Gekås Ullared bygga 12 000 kvadratmeter ny butiksyta fram tills 2020, varpå varuhuset då kommer att ha en total säljyta på 47 000 kvadratmeter.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web02