23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Indiska värvar inköpschef från Lexington Company

Mode och inredningskedjan har ny inköpschef och kreativ chef.
Annons

Indiska har rekryterat Lena von Segebaden och Helena Leach Squire som inköpschef samt kreativ chef.

Lena Von Segebaden kommer närmast från Lexington Company där hon varit affärsområdeschef för kläder. Hon beskrivs ha gedigen erfarenhet inom inköp och produktion.

Annons

Helena Leach Squire blir kedjans nya kreativa chef som tillsammans med inköp- och marknadsavdelningen ska fortsätta arbetet med att stärka mode- och inredningskedjans varumärke. Under de senaste åren har hon arbetat med märken som littala, Helly Hansen, Casall och Buster + Punch.

Annons

Duon tar plats i ledningsgruppen och tillträder under tredje kvartalet 2018.

-- Förmågan att hitta kompetenta ledare och medarbetare är helt avgörande för Indiskas fortsatta förändringsresa. Jag är stolt över att vi har lyckats rekrytera både Lena och Helena och efter bara några veckor tillsammans känner jag redan att vi kommer bli ett riktigt starkt team, säger Karin Lindahl, vd, Indiska i en kommentar.

Annons

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|