23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Här tar H&M över efter Willys

Utökar ytan med 800 kvadratmeter.

H&M öppnar fullkonceptsbutik i köpcentrumet Hallarna i Halmstad. Modekedjan tar över Willys tidigare lokaler och går från en yta om 1 800 kvadratmeter till 2 600 kvadratmeter.

Den nya butiken ska ha ett sortiment med dam- herr- och barnmode Dam samt ungdomskonceptet Divided och heminredningssortimentet H&M Home. Planerad öppning är i slutet av innevarande år.

- Det är riktigt kul att H&M gör denna satsning och utökar sitt utbud/koncept i vår galleria. Detta kommer att bli en fantastisk butik som kommer att stärka Hallarnas position som modedestination i Halland och ett riktigt bra komplement i vårt utbud, säger Niklas Santesson, centrumchef.

Eurocommersials köpcentrum Hallarna vid E6:ans södra infart till Halmstad omfattar efter om- och tillbyggnad runt 85 butiker, restauranger och caféer och har en handelsyta om 44 000 kvadratmeter.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.19