Efter längre ombyggnad- och renoveringsperiod återöppnar Forumkvarteret, tidigare Forumgallerian, i Uppsala. Galleriadelen har fått nya gångstråk och utbudet har enligt fastighetsägaren Atrium Ljungberg förstärkts med fler nya butiker, däribland Sephora, kaféer och restauranger. I butiksutbudet finns bland andra Volt, Vero Moda, Carlings, Rizzo och Joy.
AnnonsYtorna för handel har dock halverats och gått från att omfatta 10 000 kvadratmeter till 5 000 då de övre våningsplanen i fastigheten har omvandlats till bland annat kontor och därtill finns nya bostäder i kvarteret.
Butiksytorna har enligt Daniel Kvant Suber, Atrium Ljungbergs affärsutvecklingschef i Uppsala, disponerats om och i flera fall blivit mindre och därtill har vissa butikslokaler även fått entréer från gatan. handelsytan är nära på fullt ythyrd enligt Daniel Kvant Suber och en mindre lokal är vakant.
Annons– Vår ambition är att Forumkvarteret ska vara ett urbant innerstadskvarter och en mötesplats mitt i city. Här har vi tagit vara på de historiska miljöerna och adderat nytt, kreativt innehåll där vi kombinerar handel med kontorsarbetsplatser, boende och nöje. Vi är glada över att vara i mål och mycket stolta över vårt kvarter som speglar Atrium Ljungbergs långsiktiga arbete med att bygga levande, attraktiva stadsmiljöer, säger Daniel Kvant Suber, Atrium Ljungbergs affärsutvecklingschef i Uppsala i en kommentar.
Annons