23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Bygghemma köper onlineaktör

Annons

E-handlaren Bygghemma förvärvar 51 procent av out1.se som är en onlineaktör i Sverige inom hem-, hushålls- och fritidsprodukter.

Förvärvspriset för aktierna uppgår till 55 miljoner kronor samt en eventuell tilläggsköpeskilling som är beroende av resultatutvecklingen i Outl1.se.

Annons

Det framgår av ett pressmeddelande.

Outl1.se har under de senaste fem åren uppvisat en genomsnittlig årlig tillväxt om 67 procent och omsatte 2018 drygt 100 miljoner kronor med ett ebit-resultat på cirka 9 miljoner kronor. Bolaget kommer att konsolideras inom Bygghemma Groups DIY-segment (do it yourself).

Annons

Utöver Bygghemmas förvärv av 51 procent av aktierna i bolaget har Bygghemma en option om att förvärva resterande 49 procent inom 3-4 år, står det vidare i pressmeddelandet.

Annons

Bygghemma Group kommer att driva vidare Outl1.se som en självständig enhet. Joacim Boivie kommer att kvarstå som vd och verksamheten kommer att drivas och expanderas från Stockholm.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.172|