23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Lämnar Björn Axén för Kronans Apotek

Blir chef för apotekkedjans egna märkesvaror.

Lisa Bontin kliver den 12 augusti på som chef för egna märkesvaror, EMV, på Kronans Apotek. Hon kommer närmast från posten som produktchef hos Björn Axén där hon varit produktchef. Hon har även ett förflutet hos L'Oréal.

Det ska bli mycket inspirerande att få arbeta på en av Sveriges största apotekskedjor där människors hälsa och välbefinnande är i fokus. Jag ser en stor potential i att växa det egna varumärket ytterligare och därmed bidra till att öka våra övergripande marknadsandelar, säger Lisa Bontin.

I ett pressmeddelande skriver apotekskedjan att de egna varumärkesportföljen haft en stadig försäljningstillväxt under de senaste åren och Lisa Bontins upgift blir att vässa och utveckla varumärkena ytterligare.

På nytt jobb Se tema
BREAKING
{{ article.headline }}
0.048|