23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Skapamer i nya händer när mediehus bygger e-handelsportfölj

E-handlaren för pyssel- och konstnärsmaterial förvärvas av Aller media.

Aller media förvärvar Skapamer.se av ägaren Netray och etablerar ett nytt affärsområde inom e-handel.

Initialt förvärvar mediehuset 80 procent av bolaget och köper resterande andel om två år.

E-handelsbolaget har cirka 20 anställda och har bas i Kristianstad där verksamheten även fortsatt kommer att vara förlagd.

Skapamer uppges ha en stark ställning på DIY-marknaden och har över 150 000 besökare i månaden, har vuxit med runt 25 procent per år sedan 2014 och har vunnit utmärkelsen Årets e-handlare fyra år i rad.

Bolaget är det första förvärvet inom e-handel för mediehuset som ska bygga nytt affärsområde med målet att nå 300 miljoner kronor i omsättning på tre år genom organisk tillväxt och ytterligare förvärv.

I det nya affärsområdet, som ska ledas av Emelie Perckwall, ska även mediehusets befintliga e-handel ingå. Emelie Perckwall rekryteras internt och har tidigare arbetat med affärsutveckling och M&A inom Aller media.

Genom förvärvet av skapamer.se får vi nu ett väsentligt starkare erbjudande till alla våra kunder. Tillsammans med vår egen e-handel, som har haft en aggressiv tillväxt på kort tid, ser jag spännande affärssynergier som gör att vi nu stärker vår position betydligt, säger Bodil Ericsson Torp, vd Aller media.

E-handelsbolagets grundare Elias Holmer och Carl Fenson ska båda fortsätta vara verksamma inom bolaget.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|