23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Clas Ohlson hyr ut jullådor

Utvidgar hyrkonceptet med säsongsanpassad låda tillgänglig för Stockholmskunder.
Annons

Clas Ohlson startar uthyrning av jullådor. Innehållet i lådan, bland annat en ljusstake, ljusslinga, liten julgran och en jultomte, har valts ut baserat på en undersökning där fler än 8 000 personer svarat på frågor om personliga julfavoriter.

Toppar listan gör eljusstaken, adventsljusstake, adventsstjärna, julgran och ljusslinga.

Annons

– Vi vill förenkla livet i varje hem. Eftersom julpynt bara används en gång per år, under en begränsad tid, känns det jättebra att kunna erbjuda det här alternativet. Även om vi länge hyrt ut verktyg är jullådan ett nytt sätt för oss att främja återanvändning. Nu hoppas vi att det här testprojektet blir uppskattat och att fler får en fin julstämning hemma tack vare det, säger Sofie Struwe, sälj- och marknadschef på Clas Ohlson i Sverige, i en kommentar.

Annons

Enligt detaljhandelskedjan julpyntar 83 procent av svenskarna och mer än hälften av de tillfrågade köper någon form av nytt julpynt varje år som en ljusslinga.

Annons

Lådorna finns färdigpackade i Clas Ohlsons butik på Drottninggatan i Stockholm.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|