23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

DHL om paketläget

Fortfarande störningar på paketfronten, men vissa länder börjar normaliseras.
Annons

DHL rapporterar på sin webbplats om paketläget i olika europeiska länder:

Tyskland
Stora volymer kombinerat med begränsad bemanning och smittoförebyggande rutiner resulterar i störningar i DHLs paketcentrum. Detta påverkar såväl ledtiderna till Tyskland, som till de länder som transiteras via Tyskland.

Annons

Liknande situationer gäller också i Belgien och Storbritannien.

Frankrike
DHL Parcel connect är fortfarande stängt, men öppnas snart. Paket till Frankrike skickas i retur till avsändaren, men planen är att öppning sker i mitten av maj. 

Annons

Italien
Nu 100 procent öppet för distribution för parcel connect.

Till flera länder där strikt gränskontroll införts råder väntetider och längre leveranstider än normalt. Precis som i Sverige inför man nya rutiner vid leveranssignatur för att minimera risken för smittspridning. Rutinerna skiljer sig åt mellan olika länder, men alla inom nätverket gör sitt yttersta för att leveransen ska fungera på bästa sätt.

Annons
Annons
Annons
Transportnet Se tema
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|