23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Första tåget till papperslagret

Annons

Första leveransen rullade i dag in i det het nya pappersmagasinet i Gävle hamn: 400 rullar fick plats på det första ankommande tåget.

– I dag, bara några veckor efter färdigställandet av lagret, rullar det första tåget in. Vi hoppas och tror att fler kunder kommer välja ett smidigt och effektivt exportupplägg som Gävle hamn nu kan erbjuda genom detta lager. Det här är bara början på vårt arbete att möta industrins efterfrågan på hållbara logistiklösningar, säger Fredrik Svanbom, vd Gävle hamn.

Annons

Pappersmagasinet är nominerad till priset Årets logistiketablering 2020.

Yilport Nordic och Gävle hamn vill med lagret locka pappersproducenterna till Gävle. Det nya, 11 000 kvm stora och helautomatiserade lagret för de flera ton tunga rullarna, ska korta ledtider och öka lagringskapacitet för pappersbruken i regionen.

Annons
Annons
Annons
Annons
Transportnet Se tema
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web03