23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Rekordfå dog i vägtrafiken

Inte sedan statistiken startade för drygt 80 år sedan har så få mist livet i den svenska vägtrafiken som under 2020 – det framgår av Transportstyrelsens siffror.
Annons

Under 2020 omkom 190 personer i olyckor på de svenska vägarna. Det är 31 färre än 2019 då 221 människor omkom och redan då var det den lägsta noteringen sedan 1930-talet då myndigheter började sina noteringar om trafikolyckor. Det visar Transportstyrelsens preliminära statistik.

Det är omkomna i personbilsolyckorna som har minskat mest och det gäller såväl kollisioner som singelolyckor. Även upphinnandeolyckorna, som statistiskt räknas för sig, har minskat påtagligt. När det gäller oskyddade trafikanter har antal omkomna minskat på motorcykel, cykel och påkörda fotgängare jämfört med de senaste fem åren.

Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.048|instance-web01