23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Nu blir tillträdesförbudet lag

Annons

Det omdebatterade, och för handeln efterlängtade, lagförslaget om tillträdesförbud har röstats igenom i riksdagen idag.

Den nya lagen tas emot av glädje av representanter för handeln.

– Tillträdesförbudet är efterlängtat bland våra medlemmar runt om i landet. Trots att de som stjäl och är våldsamma i våra butiker ofta är väl kända personer har det saknats laglig rätt att förbjuda dem från att komma tillbaka. Med dagens beslut blir det ändring på det, säger Karin Johansson, vd på Svensk Handel i en kommentar.

Annons

Lagen innebär att åklagare ska kunna besluta om ett tillträdesförbud på högst ett år i taget, den som bryter mot förbudet riskerar böter eller fängelse i högst sex månader.

Annons

Den nya lagen röstades igenom med 51 röster för och 4 röster emot där Vänsterpartiet var enda parti som röstade emot. Den nya lagen träder i kraft den 1 mars i år.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|instance-web03