23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Sea Life i konkurs

Bolaget Sea Life AB genomgick nyligen en rekonstruktion men var beroende av en uppgörelse med en större borgenärer som inte kom i mål, enligt konkursförvaltaren. Nu ska e-handelsplattformen och immaterialrätter annonseras ut till försäljning.

Sea Life AB och Sea Life Nordiska AB har försatts i konkurs vid Stockholms tingsrätt. Bolagen gick i konkurs den 24 mars respektive den 15 mars.

I bolaget Sea Life bedrevs e-handel samt försäljning av kläder och skor genom två butiker; en på Sturegatan i Stockholm samt en på Emporia i Malmö. Butiken på Emporia hade dock stängts redan innan konkursutbrottet.

I Sea Life Nordiska låg en butik för varumärket Barbour på NK men även den butiken är sedan tidigare stängd.

Kvar finns butiken på Sturegatan i Stockholm där utförsäljning pågått sedan en tid innan konkursutbrottet. Därtill finns en e-handelsplattform. 

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141