23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Ilva visar svarta siffror – vill fördubbla antalet butiker

För andra året i rad når möbelkedjan Ilva en omsättning på drygt 2,5 miljarder kronor i ”kolsvarta siffror”.

Ebitresultatet landade under räkenskapsåret på cirka 1,3 miljarder kronor och onlineförsäljningen utgjorde 14 procent av omsättningen.

– Efter ett år med stigande osäkerhet hos konsumenterna är vi väldigt nöjda med vårt resultat. Att vi trots allt har lyckats med att fasthålla vår omsättningsnivå beror i högsta grad på våra dedikerade medarbetare som har varit otroligt skickliga på att exekvera vår strategi, säger Ilvas nye vd Martin Hallund som tillträdde i september.

Trots en fortsatt osäker marknad fasthåller Ilva strategin om tillväxt. Förutom två nya butiker i Danmark är det också fokus på kedjans expansion i Sverige. Med den redan existerande butiken i Malmö är företaget nu uppe på fyra svenska butiker. Målet uppges vara att fördubbla det antalet under det kommande räkenskapsåret.

– Vi håller fast i vår planerade expansion i Sverige och har i det senaste räkenskapsåret öppnat tre nya svenska butiker i Kristianstad, Halmstad och Helsingborg, berättar Martin Hallund.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141