23948sdkhjf

Apoteas kamerabevakning är laglig

Apoteas kameraövervakning av läkemedelshanteringen på lagret i Morgongåva följer lagen på alla punkter. Det konstaterar Integritetsskyddsmyndigheten, IMY, som utrett ärendet.

Utredningen som pågått sedan 2021 ser dock att läkemedelsjätten bör bli bättre på att leva upp till kraven på information om kameraanvändningen.

– Vi tycker att IMY gjort ett bra jobb i granskningen av ärendet och glädjande visar utredningen att vi har lagen på vår sida i alla punkter där vi använder kameror. Däremot ska vi uppdatera så att vi förtydligar kontaktuppgifter på en del av våra informationsskyltar, säger Pär Svärdson, vd för Apotea, i ett pressmeddelande.

Inom fyra veckor ska därför skyltarna på logistikcentret förtydligas med ett telefonnummer och tydlig hänvisning till var externa besökare kan ta del av ytterligare information.

Kommentera en artikel
Meddela redaktionen
Företagens egna nyheter
Se alla medlemsnyheter
Mest läst
Senaste nytt
Se senaste nytt
Utvalda artiklar
Utvalda nyheter från förstasidan
Han blir ny vd för Kitchenlab
Här gör Kappahl samma resa som Dressmann
Butiksägarna i Kungsmässan vill ha kortare öppettider
Pris viktigare än hållbarhet i kärva tider
Tredje butiksöppningen i år för ÖoB – ”Tiden inne för lågpris”
Efter butiksstängningarna  – nu avvecklas huvudkontoret
Andra Nordiska Medier
Fri Köpenskap
Habit
Transportnet

Sänd till en kollega

0.108