Mobila rengöringsenheter - MCU
Tillbaka till företagsprofilen.
Lagafors® LWP-M II (Low Water Pressure Mobile), är en komplett mobil lågtrycksenhet för vattenspolning med tryckförhöjt vatten och applicering av kemikalieskum och desinfektionsmedel. LWP-M II är uppbyggd på ett rostfritt stativ med två bakre pivåhjul för smidig och effektiv förflyttning.
Enheten består av en frekvensstyrd lågtryckspump, en kompressor för tryckluft, injektor och sugslangar för kemikalier. Upp till två 25 liters kemdunkar kan transporteras och det finns upphängningslösningar för kulventil, slang och dysor.
LWP-M II har en en hygieniskt utformad kåpa i rostfritt stål som enkelt kan öppnas vid service och underhåll. Enheten kan levereras utan kompressor. Då ansluts extern tryckluft.
LWP-M II är särskilt lämplig för rengöringsapplikationer inom livsmedelsindustrin, t.ex. kött- och charkindustrier, mejerier, bryggerier, fiskindustrier, färdigmatsindustrier, storkök och andra platser där hygien är av hög prioritet.
• Arbetstryck 20-25 bar alternativt 40 bar.
• Mobil enhet med smidig rullvagn för effektiv förflyttning.
• Enkel att installera; anslut endast vatten och elektricitet.
• Ingår vid leverans: 20 meter slang, spolpistol och dysor för avspolning, skumning och desinfektion.
Mobila Lågtrycksenheter
Klicka här så kontaktar vår säljare dig
Fakta om Lagafors AB
Adress
Lagafors AB
Industrigatan 32
312 21
Laholm
Region
Sverige
Hallands län
Laholms kommun
Telefon: +46 0430 781 00
VAT nummer: SE5562189596
Anställda: 22
Kontaktpersoner
|
Angelica Kristiansson Telefon: +46 0430 781 15 |
|
Magnus Elmblad Telefon: +46 070-646 44 52 |
|
Mats Öckander Telefon: +46 0430 781 06 |