23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Jysk byter adress i Skövde: ”Bättre möjligheter”

Möbelkedjan Jysk ingår i ett nytt samarbete med Svenska Handelsfastigheter och flyttar därmed in i handelsområdet Stallsiken i Skövde.

Jysk kommer att lämna sin nuvarande plats vid Gustav Adolfs gata för den nya lokalen i Stallsiken, som omfattar totalt 1 568 kvadratmeter. Flytten innebär, enligt Sara Winblad, etableringschef för Jysk i Sverige, att företaget både kommer närmare sina kunder och konkurrenter.

– Vi ser väldigt mycket fram emot att flytta in i Svenska Handelsfastigheters fastighet i stället. Dels för att vi har en för liten lokal där vi är i dag, och dels för att de flesta andra återförsäljare i vårt segment finns i Stallsiken. Vi ser att det kan finnas en fördel i att ha bra grannar helt enkelt, säger hon.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11