23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Holmen sluter tågavtal med Protrain

Skogsbolaget Holmen ingår tågavtal med Protrain för järnvägstransporter av rundvirke. Totalt kommer två tåg köra rundvirke från nio olika terminaler till skogsbolagets kunder i Sverige.
Annons

Holmen kör i dagsläget en stor del av sitt rundvirke på järnvägen och till det används olika tåg och operatörer. 

Nu har skogsjätten ingått ett avtal tågbolaget Protrain som innebär att tågbolaget kommer att sköta majoriteten av Holmens järnvägstjänster i Sverige. Det uppger Holmen i ett pressmeddelande.

Annons

− Vi jobbar kontinuerligt med att minska de fossila utsläppen i vår värdekedja och optimera våra virkestransporter. Järnvägen har en mycket stor transportkapacitet och förmågan att förflytta gods över stora geografier samtidigt som det är både klimatvänligt och effektivt, säger Jonas Auselius, logistikchef Holmen Skog, i en kommentar och fortsätter:

Annons

− Samarbetet med Protrain ger oss en flexibel lösning som säkrar vår förmåga att transportera virke till industri och kunder via järnväg.

Avtalet startar i slutet av året och löper mellan tre och fem år. Tågen som kommer att transportera rundvirket har en sammanlagd kapacitet om cirka 750 000 kubikmeter.

Annons
Annons
Annons
Transportnet Se tema
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.188|