23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Nu ska förarprövningar granskas

Ett antal gymnasieskolors förarprövning ska granskas där fokus kommer att ligga på teoretiska prövningen för körkort och yrkesförarkompetens.
Annons

Transportstyrelsens tillsyn kommer att pågå till 2026 och riktar sig mot gymnasieskolor samt kommunal vuxenutbildning som har egna förarprövningar. 

– Transportstyrelsens tillsynserfarenhet i form av begränsade stickprov har visat att det finns variationer över vilka kunskaper proven mäter och hur dessa genomförs. Med anledning av detta kommer Transportstyrelsen genomföra en riktad tillsyn över området, säger Gunnar Holgersson, sektionschef vid Transportstyrelsen, i en kommentar.

Annons

Under granskningens gång ska myndigheten kolla så proven genomförs i enlighet med Transportstyrelsens föreskrifter.

Annons

Annons
Annons
Annons
Transportnet Se tema
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.172|