Svenskarna struntar i lunchen
Var fjärde svensk hoppar över lunchrasten. Det visar en ny undersökning från Sifo.
Den visar att var fjärde arbetande svensk ofta eller ibland hoppar över lunchrasten. Sex procent tar aldrig lunchrast över huvudtaget.
Och den som faktiskt sliter sig från jobbet för att äta, snabbar sig på allt mer.
Det här går tvärt emot vad kostexperterna rekommenderar. Undersökningar från skolan visar att elever som struntar i lunchen presterar sämre och har lägre inlärningsförmåga än de som äter.
Hälften har matlåda
Bland dem som åt var det vanligast att äta mat i lunchrummet, 70 procent gjorde så. 16 procent åt på restaurang. Mer än hälften hade med sig matlåda hemifrån.
- Som kostexpert vill man att folk äter flera gånger per dag. Maten gör att vi orkar mer, orkar hålla högre tempo och att vi helt enkelt blir effektivare, säger Anette Jansson , dietist på Livsmedelsverket.
Di spekulerar i orsakerna till att man hoppas över lunchen. Men lyfter fram stress kopplat till högre arbetstempo. Att en restauranglunch på flera håll i dag kostar över 90 kronor kan vara ett annat skäl, skriver tidningen.