23948sdkhjf

Lindex publicerar hållbarhetsrapport

För tionde året i rad lämnar Lindex en hållbarhetsrapport. I år ligger mycket fokus på vattenanvändning och hållbara material.
Under 2014 har Lindex leverantörer sparat 900 miljoner liter vatten genom projekt för renare textilproduktion i Indien och Bangladesh. Lindex blev också partner till WaterAid som en förlängning av sitt vattenrelaterade hållbarhetsarbete.

-Våra leverantörers produktion är beroende av vatten i hela värdekedjan, och vi kommer att fortsätta med våra samarbeten och projekt med leverantörer och andra intressenter för en ansvarsfull vattenanvändning, säger Ingvar Larsson, VD på Lindex, i ett pressmeddelande
Andelen plagg av hållbara material ökar också. Under 2014 tillverkade Lindex 16,3 miljoner plagg av hållbara material, vilket utgjorde 22 procent av det totala sortimentet. Lindex har satt som mål att minst 80 procent av Lindex plagg ska vara tillverkade av mer hållbara fibrer och all bomull ska komma från hållbara källor år 2020.

- Vi arbetar ständigt framåt mot våra hållbarhetsmål och vår ambition är att alla plagg ska produceras med hjälp av mer hållbara processer med mindre energi, vatten och kemikalier samt mindre produktion av avfall, säger Ingvar Larsson.

Lindex arbetar också för att stärka arbetarnas rättigheter och att ge dem utbildning. För att stärka fabriksarbetare i leverantörskedjan har Lindex nått 8000 kvinnliga fabriksarbetare med utbildning om deras personliga hälsa. Nu utvecklar Lindex även ett verktyg för att utbilda fabriksarbetare om sina rättigheter och skyldigheter.

2014 års designsamarbete med Jean-Paul Gaultier för Cancerfonden var en succé.

Kollektionen drog in 12,5 miljoner till cancerforskning.

Under 2014 började Lindex också samla in textil för återanvändning och återvinning i 50 utvalda butiker i Sverige. Detta gjordes i samarbete med appen Circle och organisationen Myrorna som en del av målet att sluta materialkretsloppet.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.109