Stort handelsföretag på väg till börsen
Noteringen kan bli den största sedan år 2000 när rikskapitalbolaget CVC sätter sin kronjuvel värd 30 till 35 miljarder på börsen.
Ahlsell är störst i Norden inom installationsprodukter, verktyg och maskiner. Under 2015 omsatte koncernen 22,6 miljarder kronor och hade en rörelsemarginal på 8,1 procent.
Riskkapitalbolaget CVC Partners som idag äger Ahsell ska enligt uppgifter till Di vara ute och säkra ankarinvesterare inför en börsnotering. CVC köpte bolaget av rikskapitalbolaget Nordic Capital år 2013 för 15 miljarder kronor.
Företagsvärdet på Ahlsell bedöms ligga runt 30-35 miljarder kronor.
Johan Nilsson är vd för Ahlsell och ordförande är Kenneth Bengtsson som var vd och koncernchef för Ica mellan 2001 och 2012.
Kenneth Bengtsson är även styrelseordförande för bland annat Systembolaget och de börsnoterade bolagen Mekonomen och Clas Ohlson.
Nordea och Goldman Sachs ska enligt Di ha utsetts för att hantera noteringsprocessen.
CVC innehar nu 93 procent av aktierna i Ahlsell, resterande 7 procent ägs av ledande befattningshavare.