23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Dagens Handel
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Kliver in hos Citycon

Köpcentrum- och fastighetsaktören har rekryterat Carl Johansson Angmo till posten som ny head of investment.

Han tillträder den 7 mars och har en bakgrund inom transaktioner, värderingar och analyser och har bland annat varit biträdande transaktionschef för bostadsföretaget Hembla, i dag Victoriahem.

– Jag har jobbat med transaktioner under många år, och lockades av den förändringsresa Citycon har inlett och de stora möjligheter som finns i den, säger Carl Johansson Angmo.

Förändringen för Citycon består i att den tidigare köpcentrumjätten nu ska bli ett fastighetsbolag som kombinerar detaljhandel med bostäder, kontor och kommunal service, heter det i ett pressmeddelande.

Nyligen sålde Citycon två handelsplatser i Norge och förvärvade en bostadsfastighet i Barkarbystaden.

– Det är ett konkret exempel på hur vi kan allokera kapital till genomförandet av vår strategi att långsiktigt utveckla våra platser genom att addera andra typer av fastigheter – vilket också kommer gynna våra existerande centrum. Det är just detta som min avdelning, och Carl, kommer att jobba med framöver, säger Erik Lennhammar, utvecklingschef på Citycon.

På nytt jobb Se tema
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094