”En ny värld på väg att öppnas med Retail Media”
Retail Media som begrepp trendar och vi ser inget som kan stoppa dess framfart. Enligt Insider Intelligence kommer reklamutgifterna för Retail Media i USA att nå 45,15 miljarder dollar 2023, en ökning med nästan 20 procent jämfört med 2022. Tillväxten kommer att öka varje år fram till 2027 med en prognos på 106,12 miljarder dollar.
Men vad handlar det om egentligen?
Retail Media innebär att detaljhandlare använder sina plattformar för att sälja reklamutrymme till varumärken som vill marknadsföra sina produkter. De använder data om sina kunders köpbeteenden för att sedan sälja riktad reklam online, i appar eller i fysiska butiker.
Att den totala tillväxten för Retail Media, bara i USA, påverkar marknaden stort märks inte minst på att Google och Meta nu för första gången sedan 2014 har mindre än 50 procent marknadsandel för de digitala annonsutgifterna. Men det märks också genom att så gott som alla stora, globala företag på allvar börjar ge sig in på området.
Tesco, den största dagligvarukedjan i Storbritannien, ser exempelvis potentialen och förväntas in vesteraavsevärt inom Retail Media. I slutet av 2021 lanserade de en media- och insiktsplattform för att kunna koppla ihop varumärken och deras byråer med Tescos omfattande beteendedata från deras lojalitetssystem. Något som nu tas till en ny nivå då de också lanserar ett eget Retail Media-nätverk.
Tesco hävdar att de har den största plattformen inom dagligvaruhandeln, inklusive medieskärmar i över 500 butiker, som visar över 6 500 kampanjer per år med en avkastning (ROAS) på 6,6x jämfört med 3,8x i andra kanaler.
Plötsligt kan alla vara ett reklamnätverk, och att använda digitala annonser på detaljhandlarnas hemsidor skapar uppmärksamhet som kan styra kunder till köp – från medvetenhet till att överväga köp till konvertering.
Att detta händer nu beror på en kombination av förändrade shoppingvanor, att cookies försvinner och en generellt snabb ökning av direkt till konsument-kanaler. Vi har helt enkelt rätt verktyg, bra marginaler och första-parts data vi tidigare inte hade tillgång till.
Nästa våg av digital annonsering
Om vi tillfälligt tar oss ut i den fysiska världen kan vi enkelt observera köpbeteenden på makronivå. Vi vet vilka produkter som ska vara i början, mitten och slutet av kundresan, och vi vet hur människor rör sig och beter sig när de väl är i butiken. Men, för att få mer personlig information om enskilda kunder krävs ytterligare ett lager, som exempelvis en inloggning på en webbplats. Kundklubbar, rabattkort, självskanning – det finns många sätt att lösa utmaningen för den som vill.
I takt med att första vågen digital annonsering (sök) och nu även den andra (social) har tappat många av sina möjligheter att spåra användaren, blir tekniken kring Retail Media en naturlig tredje våg.
Traditionellt har detta, i den digitala världen, lösts direkt i webbläsaren. Men i takt med att första vågen digital annonsering (sök) och nu även den andra (social) har tappat många av sina möjligheter att spåra användaren, blir tekniken kring Retail Media en naturlig tredje våg.
För framtiden för Retail Media ligger i skärningspunkten mellan det fysiska och digitala. Exakt hur vi bäst kan lösa detta vet vi inte ännu, men det händer mycket, och det går snabbt. Det enda vi med säkerhet vet är att digitala ytor är perfekt placerade mitt i allt och erbjuder en unik position att både samla in och ge relevant information om, och till, kunder. Allt med målet att förbättra den övergripande upplevelsen.
För det är precis vad det handlar om i slutändan – en förbättrad köpupplevelse för kunden. För att lyckas med detta krävs en mycket god insikt och förståelse för den enskilda kunden. Oavsett om det handlar om den digitala eller fysiska världen. En sömlös upplevelse mellan offline och online. Där all information du möter är relevant för dig. Oavsett om det är marknadsföring eller inte.
Retail Media betyder personlig shopping. Överallt och alltid. Det betyder också att det är framtiden för alla typer av marknads- och säljkommunikation.
Retail Media betyder personlig shopping. Överallt och alltid. Det betyder också att det är framtiden för alla typer av marknads- och säljkommunikation. Detta kräver full insikt och kunskap om dina nuvarande, framtida och potentiella kunder.
Med alltmer integrerade lösningar mellan fysiskt och digitalt, och inte minst AI:s snabba frammarsch, är det en helt ny värld som är på väg att öppnas.
Monika Lindquist, CMO och CCO, Visual Art Group.
Artikeln är en del av vårt tema om Debatt.