23948sdkhjf

H&M offentliggör hela leverantörslistan

H&M presenterar sin elfte hållbarhetsrapport för 2012. Som ett av de första stora modeföretagen i världen offentliggör H&M en lista över sina leverantörer.
–Vi är stolta över det vi har åstadkommit under det gångna året. Vi vill vara öppna och transparenta i vårt arbete och hållbarhetsrapporten är en viktig del i det. Våra kunder ska kunna vara säkra på att allt de köper från H&M har designats, tillverkats och hanterats med ansvar för människor och miljö”, säger Karl-Johan Persson , vd på H&M.

Genom att publicera listan vill H&M bidra till en mer transparent och i förlängningen mer hållbar modeindustri.

Listan finns publicerad på hm.com/supplierlist .

H&M är den första modekedjan som lanserar ett globalt system för insamlande av kläder. Modekoncernen är också numer ett när det gäller att använda ekologisk bomull. 11,4 procent av alla bomull är ekologisk.

H&M stöder också höjda löner för textilarbetare i Bangladesh.

Ett nytt och banbrytande globalt system för hantering av vatten i samarbete med WWF. Systemet omfattar hela värdekedjan och leder till att förutsättningarna för hela modeindustrin förändras.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.063