Heta techföretag på plats i butik
En svävande lampa och ett digitalt dörrlås, inga tekniska framtidsdrömmerier utan riktiga varor i butik. Nu lanserar Media markt ett nytt samarbete med nordiska uppstartföretag inom teknik.
Mobiltelefon för barn
Ett av företagen är Tinitell, som gjort succé bland finansiärer på crowd-funding plattformen Kickstarter. Tinitell är en mobiltelefon för barn som ser ut som en klocka med endast en stor knapp. Produkten grundar sig på en hypotes av grundaren Mats Horn , om att barn tappar bort sina mobiltelefoner samtidigt som de sällan behöver alla smarta funktioner som en vanlig smartphone innehåller.
– Vi är oerhört glada över vårt samarbete med några av branschens absolut bästa och mest innovativa personer. För oss är det viktigt att ligga i framkant när det kommer till att erbjuda den senaste tekniken. Med flera nya spännande produkter på hyllan hoppas vi både kunna utveckla synen på vad hemelektronik är, säger Tahero Nori , innovationschef på Media markt.
Het och ny teknik
De andra startup-företagen som presenteras hos kedjan är:
Flic - En smart knapp som med tre olika aktiveringar kan koppla tre helt olika funktioner till knappen. Släck ljuset, dela plats, lås upp dörren, kontrollera Spotify och annat.
Flyte – En hållbar lampa som hålls svävande ovanför en platta i trä med hjälp av magnetisk levitation.
Solu – Världens minsta molnbaserad dator med eget operativsystem
Pugz – Trådlösa Bluetooth-hörlurar som kan laddas direkt med telefonen.
Glue – Ett digitalt lås som fungerar med en app istället för en fysisk nyckel och tillåter användaren att öppna eller låsa sin dörr oavsett var man befinner sig.
Eliq – En energimätare och system som ger större kontroll över elförbrukningen